Makaleler » Planto Melatonin » Planto Melatonin İle Uykunun Hem Rengi Hem De Kokusu Mor...

Planto Melatonin İle Uykunun Hem Rengi Hem De Kokusu Mor...

Dünyanın kendi ekseni etrafında dönerken aynı zamanda güneş sistemi etrafında da dönmeye devam etmesi ile bir gün oluşur. Bu 24 saatlik gece-gündüz döngüsü ile belirlenmiş olan Dünya Saati ile uyumlu bir Biyolojik Saat imiz de vardır.

Biyolojik saate uyumlu olarak biyolojik bir ritim gelişmiş olup, bu ritim Sirkadiyen Ritim olarak isimlendirilir. Sirkadiyen ritmimiz bir günün 24 saati içinde çevremizdeki aydınlık ve karanlığa verdiğimiz tepki sonucunda oluşan tüm fiziksel, zihinsel ve davranışsal değişikliklerimizi tanımlar. Sirkadiyen ritmimiz, beyindeki epifiz bezinden salgılanan melatonin uyku hormonu ile vücudumuzdaki her hücre ve organı etkileyen  uyanma ve uyku döngülerimizi düzenler.

Bizde Planto Sağlık Evi’mizin yatak odasına hem sirkadiyen ritmimizi düzenlemek hemde gece boyu antioksidan sistemimize destek sağlamak için doğal uyku hormonu melatonin içeren Planto 3 mg Melatonin'i eklemeye karar verdik ve sonrasında da uykunun renginin ne olduğunu düşünmeye başladık.

Uykunun bir rengi olur mu, olursa rengi ne olabilir?

Renklerin psikolojik anlamlarını araştırdığımızda mor rengin genellikle uyku ile ilişkili olduğunu gördük. Morun  hem uyku getirici etkisi hem de hayal gücünü artırmaya yönelik etkisi oldukça dikkat çekici. Ayrıca  Hindu çakra enerji merkezi inaç sisteminde mor rengin gözler ve epifiz beziyle bağlantılı 3. göz çakrasını ifade ettiğini öğrendik. 3. göz çakrasının iç görü, rüyalar, hayal gücü, içsel bilgelik ve sezgiler ile ilişkili olduğuna inanılıyor. Elbette çakra sisteminin bilimsel bir sistem değil bir inanç sistemi olduğunu akılda tutarak, ancak epifiz bezininde konumunu ve işlevini sezgisel olarak doğru tahmin etmelerini de takdir ederek Planto Sağlık Evi’mizde uykunun renginin mor olmasına karar verdik. 2022 yılı Pantone renginin Very Peri seçildiğini gördüğümüzde yeni ürünümüzün rengide kesinleşmiş oldu.

Planto Melatonin'in kutu dizaynı için mor rengi seçerken bir yandan ürünümüzün Ar-Ge çalışmalarında da mor rengi elde etmek için araştırmalara başladık. Planto markamızda kullanacağımız tüm içerikleri sürdürülebilir olması koşulu ile bitkisel kaynaklı seçmeye özen gösteriyoruz. Bu amaçla uzun araştırmalardan sonra siyah havuçtan elde edilen doğal bir boyayı seçerek ürünümüzün mor rengini elde ettik.

Melatoninin özellikle otizm spektrum bozukluğu ve dikkat eksikliği bozukluğunda hekimler tarafından çocuklarda uyku hijyeninin sağlanması ve yaşlılarda da yaşa bağlı uyku kalitesinde iyileştirme amaçlı reçete edilmesi sebebi ile takviye edici gıdamızı çiğneme tableti formunda hem küçük çocukların hem de yaşlıların sevebileceği mor renkli yaban mersini aromasını içerecek şekilde geliştirdik. Böylece ürümüzün kokusuda mor oldu.

Planto 3 mg Melatonin Emme Tableti’nin Ar-Ge çalışmaları Tübitak Teknopark’da yer alan ana şirketimiz CT Farma Ar-Ge laboratuvarında gerçekleştirildi. Öncelikle çiğneme tableti dozaj formu için formülasyon çalışmaları yapıldı ve her bir tablet içerisindeki melatonin miktarını belirlemek için miktar tayini metodları geliştirildi ve valide edildi. Nihai formülasyonumuza karar verdikten sonra Tarım ve Orman Bakanlığı’na takviye edici gıda onay başvurumuzu yaptık. Tüm değerlendirmeler tamamlandıktan sonra 02.09.2022 tarihinde 014509 onay numarası ile takviye edici gıda onay iznimizi alarak piyasaya çıktık.

Böylece 2022 yılında piyasaya çıkan ürünümüzün hem rengi hem de kokusu mor oldu.

Uyku uyanıklık döngünüzde değişiklik olması durumunda, uyku hormonu melatonini 3 mg dozda içeren, iki aylık bir süreçte kullanabileceğiniz, kutusunda 60 adet emme tableti olan Planto Melatonin Emme Tableti ile doğal sirkadiyen ritminize tekrar kavuşmanıza destek olmak için yola çıktık.

Planto 3 mg Melatonin Emme Tableti uykusuzluk için takviye edici gıdadır.

Planto Melatonin ile artık uykunun hem rengi hem de kokusu mor...

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı