Makaleler » Uyku Hormonu Melatonin » Melatonin Uyku Hormonu Nedir?

Melatonin Uyku Hormonu Nedir?

Melatonin beynin orta bölgesinde de yer alan ve her iki yarı küre arasında bulunan epifiz bezi diğer adı ile pineal bez tarafından özel bir sirkadiyen ritim ile vücudun doğal döngüsü içerisinde sentezlenen  uyku hormondur. Kimyasal formülü N-asetil–5-metoksitriptamin dir, memelilerin epifiz bezinde sentezlenir. Melatonin vücudun "Biyolojik Saati"ni düzenleyen bir hormondur. Uyku-uyanıklık döngüsünün yanısıra kan basıncını, vücut sıcaklığını düzenleme de dahil olmak üzere "Sirkadiyen Ritim" lerin senkronize edilmesini sağlar. 

Epifiz bezinde melatonin hormonunun üretilip salgılanması işlemi, günlük zaman dilimine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Melatonin sentezi ve salımı ışık tarafından baskılanır, karanlık tarafından uyarılır.  Gözdeki retina tabakasının ışığı algılaması ile epifiz bezi tarafından melatonin salgılanması düzenlenir, karanlıkta bu hormonun salgılanışı artar ancak kişinin uyku alışkanlığına bağlı olarak kandaki melatonin düzeyi değişkenlik gösterebilir. Melatonin salınması gecenin ikinci yarısında yavaş yavaş düşer.  Güneşin yükselmeye başlaması ile gündüz saatlerinde gözler  ışığı algılar ve melatonin salgılanması azalır.

Uyku yaşamımızın 1/3 ünü kapsayan, endojen sirkadiyen ritim içerisinde gerçekleşen psikofizyolojik bir süreçtir. Uyku ve uyanıklık ritmini melatonin sentezi ve baskılanması sağlar. Çeşitli sebepler ile sirkadiyen ritmimiz bozulduğunda melatonin sentezi azalır ve uykusuzluk problemi çekeriz. "Sirkadiyen Ritim"deki aksamalar öncelikle  vücudumuzdaki her hücre ve organı etkileyen  uyku-uyanıklık döngüsünü bozar. Melatonin sirkadyen ritim regülatörüdür (düzenleyicisidir, senkronize eder).

Uykusuzluk çekiyorsanız uyku hormonu melatonin içeren takviye edici gıdaları kullanarak doğal sirkadyen ritminize tekrar kavuşarak derin bir uyku uyuyabilirsiniz. Melatonin takviyeleri uyku problemleri ile başa çıkmak için kullanılabilir, ancak kronik bir rahatsızlığınız varsa kullanmadan önce sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı