Makaleler » Uyku Hormonu Melatonin » Melatonin Uyku Hormonu Nedir?

Melatonin Uyku Hormonu Nedir?

Melatonin beynin orta bölgesinde de yer alan ve her iki yarı küre arasında bulunan epifiz bezi diğer adı ile pineal bez tarafından özel bir sirkadiyen ritim ile sentezlenen doğal uyku hormondur. Kimyasal formülü N-asetil–5-metoksitriptamin dir, memelilerin epifiz bezinde sentezlenir.

Epifiz bezinde melatonin hormonun üretilip salgılanması işlemi, günlük zaman dilimine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Melatonin sentezi ve salımı ışık tarafından baskılanır, karanlık tarafından uyarılır.  Gözdeki retina tabakasının ışığı algılaması ile epifiz bezi tarafından melatonin salgılanması düzenlenir, karanlıkta bu hormonun salgılanışı artar ancak kişinin uyku alışkanlığına bağlı olarak kandaki melatonin düzeyi değişkenlik gösterebilir. Melatonin salınması gecenin ikinci yarısında yavaş yavaş düşer.  Güneşin yükselmeye başlaması ile gündüz saatlerinde gözler  ışığı algılar ve melatonin salgılanması azalır.

Uyku yaşamımızın 1/3 ünü kapsayan, endojen sirkadiyen ritim içerisinde gerçekleşen psikofizyolojik bir süreçtir. Uyku ve uyanıklık ritmini melatonin sentezi ve baskılanması sağlar. Çeşitli sebepler ile sirkadyen ritmimiz bozulduğunda melatonin sentezi azalır ve uykusuzluk problemi çekeriz. "Sirkadiyen Ritim"deki aksamalar öncelikle  vücudumuzdaki her hücre ve organı etkileyen  uyku-uyanıklık döngüsünü bozarak hastalıklara neden olur. Melatonin sirkadyen ritim regülatörüdür (düzenleyicisidir-senkronize eder.).

Uykusuzluk çekiyorsanız  doğal uyku hormonu melatonin içeren Planto 3 mg Melatonin Emme Tableti takviye edici gıda ile doğal sirkadyen ritminize tekrar kavuşarak derin bir uyku uyuyabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı