Makaleler » Uykusuzluk » Biyolojik Saat ve Melatonin

Biyolojik Saat ve Melatonin

Dünyanın kendi ekseni etrafında dönerken aynı zamanda güneş sistemi etrafında da dönmeye devam etmesi ile bir günümüz oluşur. Bu 24 saatlik gece-gündüz döngüsü ile belirlenmiş olan “Dünya Saati” ile uyumlu olarak bitkiler ve hayvanlarda dahil olmak üzere insanlarda da “Biyolojik Saat” evrimleşmiştir.

Biyolojik saatimiz sirkadiyen ritime uygun olarak epifiz bezinden salgıladığı melatonin uyku hormonu ile uyku ve uyanıklık döngüsünün düzgün çalışmasını sağlar. Bu ana saatin yanısıra hemen hemen her doku ve organda biyolojik saatler bulunur. Biyolojik saatler, organizmamızın doğuştan gelen zamanlama araçlarıdır. Vücuttaki hücrelerde etkileşime giren özel proteinlerden oluşurlar.

Vücut iç saati 18. yüzyıldan beri bilinen ve üzerinde çok fazla araştırma yapılan bir kavram olmasına rağmen biyolojik saatin moleküler mekanizmalarıyla ilgili çalışmalar çok yakın zamanda gerçekleştirilmiştir.

Gezegenimizin kendi çevresinde dönüşü ile ortaya çıkan bir günün içerdiği aydınlık ve karanlık döngülerinden oluşan “Dünya Saati” ile uyumlu olarak evrimleşmiş olan “Biyolojik  Saat”in kontrolündeki biyolojik ritmin insan hayatı üzerinde çok ciddi etkileri olduğu tespit edilmiş olup, bu alanda devam eden çalışmalar insan yaşamı üzerindeki etkisine dair pek çok yeni bilgiyide sağlayacaktır.

Biyolojik ritim, “Sirkadiyen Ritim” olarak da isimlendirilir ve öncelikle organizmanın çevredeki aydınlık ve karanlığa tepki vererek 24 saatlik döngünün içerisindeki fiziksel, zihinsel ve davranışsal değişikliklerin tümünü tanımlar. Sirkadiyen ritmimiz, vücudumuzdaki her hücre ve organı etkileyen  uyanma ve uyku döngülerini düzenler.  Biyolojik saat, bir organizmanın doğuştan gelen zamanlama aracıdır. Biyolojik saatlerin en önemli görevi, biyolojik ritmi sağlamaları ve üreme dönemleri gibi bazı önemli biyolojik zamanlamaları yerine getirmeleridir. 

İnsanda uyku ve uyanıklık hali, bilişsel işlevler, metabolizma ve hormon düzeyleri gibi biyokimyasal ve psikolojik davranışlarımızın hepsi gece-gündüz döngüsünün etkisiyle değişir. Sirkadiyen ritminizde çeşitli sebepler ile düzensizlik ortaya çıkması durumunda uyku döngüsünü normale çevirmek için doğal uyku hormonu melatonini 3 mg dozda içeren uykusuzluk için takviye edici gıda Planto Melatonin Emme Tableti’ni güvenle kullanabilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı