Makaleler » Kitap » Neden Donald W. Winnicott?

Neden Donald W. Winnicott?

Mesleğimin dışında hobi olarak okumayı en sevdiğim kitaplar ise insan psikolojisi, mitoloji ve felsefeydi. Bu yüzden de kitaplar evimde her zaman büyük yer kaplamıştır ve evimin baş köşesindedir.

Bugün sağlıkla ilgili yeşil bir ev kurararken elbetteki yine kitaplar evimizin baş köşesinde olacak. Burada size sunacağımız kitaplar ağırlıklı olarak insan yavrusundan başlamak üzere insan ruh sağlığı ve beden sağlığı üzerine olacak. Ayrıca bebeklerinize okuyabileceğiniz ve büyüyüp okuma yazma öğrendiklerinde onlarında size ilk okuyacağı kitaplardan da bazı örnekler sunmaya çalışacağız. Bunların yanısıra çocuklarımıza felsefeyi ve filozofları tanıtacak kitaplarda seçmeye çalıştık. Elbette sizden gelen yansımalar ile de kütüphanemizi çeşitlendirmeye devam edeceğiz.

Psikoloji alanında pek çok kitap okumakla birlikte Donald W. Winnicott ile ilk olarak "İnsan Doğası" kitabı ile  tanıştım, bir DNA sarmalına sahip köklenmiş yeşil bir ağaçtan oluşan kitap kapağının müthiş tasarımı kitapçıda gezinirken dikkatimi çekti. Winnicott ile çok geç tanışmış olsamda özellikle kitaplarında vurgu yaptığı anne-bebek birliği ile bizimde merkezine anne-bebek birliğini almış olduğumuz Planto Baby Kozmesötik ürünlerimiz arasındaki bağlantı üzerimde derin bir etki bıraktı. Bu sebeple Planto Sağlık Evi için bir kütüphane oluştururken de Donald W. Winnicott'un Türkiye'de yayınlanmış tüm kitaplarına ulaşmaya çalıştık. Ancak "İnsan Doğası" kitabı artık yayınlanmadığından bu kitaba ancak sahaflardan ulaşabildik ve tüm kitaplarına kütüphanemizde yer vermeye çalıştık.    

Yaşamına depresyonda bir anne ile başlayan, ancak meraklı ve yaratıcı kişiliği ile kendini özgürleştirme çabalarının sonucunda  psikanalize başka bir bakış açısı katan Winnicott belki de tam da bu özellikleri ile anne-bebek bağını ve birliğini merkeze alan Planto Baby marka imajımız oluştuktan çok sonra farkına vardığım bir kuramcı olarak, içsel duygularımın işaret ettiği yerin gerçekliğini daha net görmeme yardımcı oldu. Hissettiğiniz ama anlamlandıramadığınız pek çok duygunuzun kökenine  ulaşmanız için size de yol göstermesi dileği ile Donald W Winnicoat’un tüm eserlerine www.plantohealthhouse online satış sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kim. Müh. Semra Aktaş Şimşek

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı