Yenidoğan bebek cildinin fizyolojisi ve gelişimi nasıldır?

Yenidoğan bebek cildinin fizyolojisi ve gelişimi nasıldır?

Doğumdan sonra ilk gün cilt hidrasyonu hızlıca azalır, daha sonra 2 hafta boyunca artar.Bu değişiklikler cildin yeni ortama adapte olduğunu gösterir.

Newborn infant skin: physiology, development, and care

Clin Dermatol. 2015 May-Jun;33(3):271-80. doi: 10.1016/j.clindermatol.2014.12.003. Epub 2014 Dec 8

Visscher MO, Adam R, Brink S, Odio M

Doğumdan sonra ilk gün cilt hidrasyonu hızlıca azalır, daha sonra 2 hafta boyunca artar. Bu değişiklikler cildin yeni ortama adapte olduğunu gösterir. Stratum corneumun formasyonu ve bütünlüğünü sağlayan enzimlerin fonksiyonu için, lipid metabolizması, seramid sentezi,pul pul dökülme, patojen bakterilerin inhibisyonu için asidik bir ortam gerekir. Tam zamanlı doğan bir bebek cildi doğumda nötr olup ilk 1-4 günde önemli derecede düşer ve ilk 3 ayda düşmeye devam eder. Serbest yağ asitleriyle stratum corneum hücrelerinin kaynaşması için asitleştirme gereklidir. Cilt kalınlığı, asitliği, nemlenmesi hayatın ilk haftaları ve ayları adapte olur.Ancak bunlar yenidoğan döneminde bariyer fonksiyonunun tam olduğunu göstermez.

Prematüre bebeklerde özellikle çok düşük ağırlıklı olanlarda cilt bariyerleri çok zayıftır, cilt proteinleri eksiktir. Bu nedenle cilt hasarlarına karşı risk altındadırlar, dış ajanlara ve enfeksiyonlara karşı geçirgenlik artmıştır.


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır