Bez seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Bez seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Bez bölgesindeki nemin azaltılması sağlıklı bir cilt için şarttır. Kullan at bezler idrarı/ nemi absorbe eder, ciltten uzaklaştırır ve yeniden ıslanmayı önler.

Newborn infant skin: physiology, development, and care

Clin Dermatol. 2015 May-Jun;33(3):271-80. doi: 10.1016/j.clindermatol.2014.12.003. Epub 2014 Dec 8

Visscher MO, Adam R, Brink S, Odio M

Bez bölgesindeki nemin azaltılması sağlıklı bir cilt için şarttır. Kullan at bezler idrarı/ nemi absorbe eder, ciltten uzaklaştırır ve yeniden ıslanmayı önler. Net etki cilt nemlenmesinin azalmasıdır. Bebek bezlenirken şunlara dikkat edilmelidir:

Plastikle kaplı çok fazla buhar geçirmeyen bezler/ Selüloz gözenekli ve plastik dış yüzeyli kullan at bezler/ Yüksek oranda absorbant polimerler içeren kullan at bezler/ Nefes alan dış yüzeyli absorbant jel içeren bezler kullanılabilir.

Nefes alan dış yüzeyi olan kullan at bezlerle Candida albicansa bağlı bez bölgesi dermatitleri %38-50 oranında azalmıştır.

Fazla nemlenme, üre, dışkı, sürtünme, cilt Phsının artması, beslenme stratum corneumun lipidlerini ve seramidlerini bozmak yoluyla cilt bütünlüğüne zarar verir ve penetrasyon artarak epidermal inflamasyon artar. Bez bölgesi yumuşak bir bez ve o/w losyon ile temizlenmelidir. Bez bölgesinde dermatit olduğunda önce bakteri, maya enfeksiyonu olup olmadığına bakılmalıdır. Önce uygun bir medikal işlem yapılmalıdır. C.albicansa balı dermatitlerde canlı kırmızı renk, yamalı alanlar ve püstüller gözlenir. Topikal tedavide:

Zarar görmüş ciltte  cildin kendisini tamir etmesi için yarı geçirgen bir film sağlanmalıdır; cilt ve irritanlar arasına fiziksel kalkan konmalıdır ve ciltte kalması sağlanmalıdır (feçesle giderilmemelidir);cilt temizliği kolaylaştırılmalıdır (kabuk soymayı minimize edin)

Cildin bariyerlerle, kremle veya su buharına yarı geçirgen bir film tabakası oluşturarak cildin tamiri daha hızlı olur,çünkü tamamen havayla temasın kesilmesi tamiratı geciktirir.


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır